DG History and Awards

 

District 7770 PDG Award History

This is a living document, efforts to recreate the history here is on going. Any assistance from district members is helpful.

2017-2018Rotary Making a Difference Gary Bradham

District Service Awards 2017-2018

Club of the Year:
Small Club Summerville Evening RC
Medium Club Lowcountry-Beaufort RC
Large Club Hilton Head Island RC

District Rotarian of the Year: Terry Moore, Summerville Evening RC
Spirit of Rotary Award: Rod Funderburk, Lake Murray – Irmo
District Conference Service Above Self Leadership Award: Jaime Moore, Summerville Evening RC
Alumni Service to Humanity Award: James Deas, Hilton Head Island
Rotary Mentor Award: David Michaux
District Four Way Test Award: Vic Neely, RC of Hilton Head Island
Professional Secretary of the Year: Carroll Schweers, Charleston and Charleston B’fast RC
Treasurer of the Year: Debra Walworth, Goose Creek RC
Membership Leadership: Johnny Moore
Public Image Leadership: Mary Gasque
Awards Leadership: Herman Dixon
Youth Leadership: Lou Mello
Vocational Leadership: Chuck Ingle, Sea Island RC
Training Leadership: Pauline Levesque, RC of Myrtle Beach
Governor’s Leadership Award to: AG Bill Oliver, Area 1
President Kathleen Barnes, RC of Hampton County

CART Awards:
Alzheimer’s Gala, Arthur Jamison, North Charleston RC
Annual Shag Festival for Alzheimer’s Research, RC of Georgetown

Club Four Way Test Awards:
Small Club Wash James, RC of Eau Claire
Medium Club Scott Elliott, RC of Forest Acres
Large Club Jessica Smith, RC of Myrtle Beach

Service Project Awards:
Special Hurricane Relief Project, RC of Hampton County
Small Club Comfort Kits, RC of Hampton County
Medium Club Christmas Angel, RC of N. Myrtle Beach
Large Club Freedom Reader, RC of Myrtle Beach

Polio Plus Awards:
Polio Plus Challenge Program, Bernie Riedel
Polio Plus Total Giving, RC of Hilton Head Island
Polio Plus Highest Per Capita, RC of Hilton Head Island Sunset

Secretary of the Year:
Small Club Tom Ledbetter, West Metro West Columbia RC
Medium Club Brenda Newsome, Hartsville RC
Large Club Rob Walfong, RC of Myrtle Beach

Foundation Awards:
Heart of Rotary Award , Dr. Anne Matthews

Foundation Leadership Award: Sandee Brooks
Foundation Leadership, Dr. A.L. Everage Hough, RC of Cheraw
Foundation Leadership, Paula Matthews, Spring Valley RC
Foundation Leadership, Steve Jones, RC of Myrtle Beach
Foundation Leadership, Rhonda McElveen, Barnwell County RC

Membership Awards
New Club Development, Paula Matthews
District Club Builder Service Above Self, Dennis Rabon, Spring Valley Night RC
District Club Builder Service Above Self, Robert “Bobby” McGee, Hartsville RC
District Club Builder, Sandy Olson, Forest Acres RC

Vocational Service Awards:
Vocational Leadership Award, Dr. Stuart Hamilton, Spring Valley, RC
Vocational Service Ribbon to: Blythewood RC
Vocational Service Ribbon to: Cheraw RC
Vocational Service Ribbon to: Hilton Head Island Evening RC
Vocational Service Ribbon to: Summerville Evening RC

Gift of Life Program Award:

Spring Valley RC
Florence RC
Hilton Head Island RC

Literacy Awards:
Small Club Carolina Forest Sunrise
Medium Club North Myrtle Beach
Large Club Hilton Head Island

Public Image Awards:
Small Club
Website – Summerville Evening
Newsletter/Bulletin – Summerville Evening
Social Media – Little River
Media – Little River

Medium Club
Website – Georgetown
Newsletter/Bulletin – Georgetown
Social Media – Lake Murray/Irmo
Media – Capital

Large Club
Website – Five Points
Newsletter/Bulletin – Five Points
Social Media – Hilton Head
Media – Hartsville

Membership Service Above Self Leadership Awards:
Robert “Doc” Hooker, Dillon RC
Charlotte Gonzales, AG Area 5
Eric Davis, The Vista Night RC (Columbia)

Public Image Service Above Self Leadership Awards:
Karen Cully, Hilton Head Island RC
Scott Klumb, RC of Lowcountry Beaufort
Andrew Gentry, St. George RC
Pete Pillow, Columbia Capital RC
Brittany Jones, Bennettsville RC
Lynn McEwen, Barnewell County RC

House of Friendship Awards:
Small Club Lake City RC
Medium Club Georgetown RC
Large Club Hilton Head Island RC

Spouse of the Year:
Small Club Susan Bordiuk, Summerville Evening RC
Medium Club Dan Olson, Forest Acres RC
Large Club Terri Brashears, Hilton Head Island RC

2016-2017T1617EN_PMS-C Sandee Brooks

Sandee Brooks

District Service Awards 2016-2017
Small Club of the Year: Little River
Medium Club of the Year: Blythewood
Large Club of the Year: Mt. Pleasant
Service Above Self Award: Deb Walworth, Goose Creek; Paul Walter & Karen Cully, Hilton Head Island
Rotarian of the Year: Mike Jukofsky, Hilton Head Island
District Distinguished Service Award Alice Howard, Lowcountry-Beaufort
Four Way Test: Christian Brutzer, Charleston Breakfast
Meritorious Service: Bob Gross, Sea Island Beaufort
Rotary Spouse: Steve Freidenberg
Club Builder: David Burt, Charleston
District Foundation Service: Herman Dixon, Summerville; Deborah Burt, Bluffton; Andy Kiracofe, Carolina Forest Breakfast; Don Hovis, Myrtle Beach; Pauline Levesque, Myrtle Beach; George Stocko, East Cooper; Chuck Fienning, Sumter
Literacy: Small: St. George, Medium: Hartsville and Large: Spring Valley.
House of Friendship: Small: St. George, Medium: Lake Murray/Irmo, Large: Hilton Head Island
Secretary of the Year: Elaine Jessee, Little River
Website
Large Club – Daniel Island Rotary
Medium Club – Lake Murray/Irmo Rotary
Small Club – Carolina Forest Sunrise
Social Media
Large Club – Rotary Club of Florence
Medium Club – Rotary Club of Hartsville
Small Club – Blythewood Rotary
Bulletin/Newsletter
Large Club – Rotary Club of Myrtle Beach
Medium Club – Rotary Club of St. Andrews – Charleston
Small Club – Rotary Club of St. George
Media – Newspaper, Magazine, Billboard
Large Club – Daniels Island Rotary
Medium Club – Lake Murray/Irmo Rotary
Small Club – Rotary Club of St. George

2015-2016be a gift to the world Rod Funderburk

AWARDS
Small Club of the Year: Summerville Evening
Medium Club of the Year: Blythewood
Large Club of the Year: Spring Valley
District Foundation Service Awards 2015-2016
Beth Wingard – Cayce West Columbia
Karen Speer – Cayce West Columbia
Ernie Yarborough – St Andrews Columbia
Alan Walters – Georgetown
Tom Richards – Daniel Island
Service Above Self Award – Terry Moore, Summerville Evening

2014-2015
Theme2014-15_150px
James C. (Jimmie) Williamson

AWARDS
Small Club of the Year: Summerville Evening
Medium Club of the Year: Blythewood
Large Club of the Year: Mt Pleasant
District Foundation Service Awards 2014-2015
Alice Howard – Lowcountry-Beaufort
Lisa Smith – Chapin Sunrise
Debbie Hare – Orangeburg Morning
Joanie Pinter – Lake Marion Santee
Johnny Deal – Camden
Steve Jones – Myrtle Beach
Jim McDaniel – North Charleston Breakfast
Jane Sentivan – Pawleys Island
Sharleen Craig – Spring Valley
CART Awards: Sumter Rotary
Honorable Mention
Georgetown Lunch & Pawleys Island
Spirit Of Rotary: William Johnson
Rotarian of the Year: Roger Ackerman
Club Builder Award: Paul Walter; Vonda Turner; Bob Gross; Darcie Patrick; Michaele Lemrow; Pat Richards.
Rotary Has Heart Award: Anne Mathews; Jimmy Gibbs; Denise Holland
CLUB SECRETARY
Small Club Anne Parker, Little River
Medium Club David Cowan, Blythewood
Large Club Brenda Newsome, Hartsville
Best Bulletin:
Small Club – Conway, Medium Club – Mt. Pleasant, Large Club – Charleston
Best Website:
Small Club – Vista Night, Medium Club – Lake Murray/Irmo, Large Club – Myrtle Beach
Best Use of Social Media:
Small Club – Summerville Evening, Medium Club – Lake Murray/Irmo, Large Club – Charleston
ROTARY SPOUSE: Wanda Johnson & Cindy Duryea

2013-2014T1314EN Lou Mello
AWARDS
Small Club of the Year: St George
Medium Club of the Year:
Large Club of the Year:
District Distinguished Service Awards: Gayle Bowen Sea Island; Andra Watkins East Cooper Breakfast; Judy Burnstein Daniel Island; Chad Westendorf  Hampton County; Harriett Hilton Beaufort; Tiffany Burkett Cayce-West Columbia; David Tirard Hilton Head; Gary Bradham Myrtle Beach; Eunika Simons Spring Valley; Ed Tassin Summerville; Cal McRae North Charleston Breakfast; Ann Hurst Orangeburg Morning; Michaele Lemrow Spring Valley; Larry Montague Sumter Sunrise; Bob Trenor North Charleston; Digit Matheny Charleston.Foundation District Service Awards: George Stocko – East Cooper Breakfast; Marc Smith – Myrtle Beach Chicora; Sherry Smith – Myrtle Beach; Rick Shaw – Sumter; Pat Richards – Daniel Island; Beth Wingard – Cayce West Columbia; Jaime Moore – Summerville; Smitty Harrison – Columbia; Tom Richards – Daniel Island; Nathaniel Jones – Hilton Head; Greg Wynn – Hilton Head Van Landingham; Truitt Rabun – Hilton Head Sunset; Ginny Barr – Lake Murray-Irmo; Kerry Bunton – Lowcountry Beaufort; Melanie Leonard – Murrells Inlet; Barbara McFadden – Okatie-Bluffton; Craig Lemrow – Lexington
Jim Derrick – St Andrews Columbia; Kevin Plexico – Georgetown BreakfastClub Literacy Awards: Charleston Lunch, North Myrtle Beach, Daniel Island
Membership Awards: AG Rhonda McElveen – Barnwell County; Karla Fields – Summerville Evening; Peach Morrison – Lowcountry Beaufort; Ramesh Yajnik – Spring Valley; Frank Carll – Spring ValleyDistrict Four Way Test – Charlotte Gonzalez – Lowcountry-Beaufort
TRF Citation for Meritorious Service – Retta Guthrie – Orangeburg
TRF Distinguished Service Award – Paula Matthews – Spring Valley
Rotarian of the Year – David Tirard – Hilton Head Island
Club Secretary of the Year
Small Anne Parker – Little River
Medium Lynn Cox – Barnwell
Large Jill Michels – Five Points
2012-2013Theme2012-13_150px  Ed Duryea
AWARDS
Small Club of the Year: St George
Medium Club of the Year:
Large Club of the Year:ROTARIAN OF THE YEAR Bill Fox
RI Service Above Self   Nick Hunt
TRF Citation for Meritorious Service      John Perrill
TRF Distinguished Service                     Rick Moore
RI Significant Achievement                     LowCountryROTARY ROUND UP (District Governor Award)
Gary Bradham; Judy Burnstein; Kay Davis; Bill Fox; John Kirby; Mary Martin; Paula Matthews; Larry Montague; Rick Moore; Bernie Reidel; Vicki Tatum; Ellison and Rafia Smith; Gayle and Dick Bowen; Chad VailCLUB BUILDER: Gary Bradham; Charles MuldrowDISTRICT VOCATIONAL SERVICE LEADERSHIP: Darcie Patrick; Porter Medle
2012-20112011-2012  Paula Matthews
AWARDS
Small Club of the Year: Hilton Head Sunset
Medium Club of the Year:
Large Club of the Year:
2010-2011Logo_template Rick Moore
AWARDS
2009-2010Logo_template Alan Walters
AWARDS
2008-2009template_logo_prez S Anne Walker
AWARDS
2007-2008
 Mary Martin

AWARDS
2006-2007

Bernard M. (Bernie) Riedel

AWARDS
2005-2006  John L. Ramsey

 

AWARDS
2004-2005

Mack C. Branham, Jr.

AWARDS
2003-2004  Kay A. Oldhouser Davis

 

AWARDS
2002-2003

Nancy M. Moody

AWARDS
2001-2002   Hal L. Salisbury, Jr.

AWARDS
2000-2001   Marshall G. Bryant, Sr.

AWARDS
1999-2000

Anne L. Matthews

AWARDS
1998-1999 Michael J. Cavanaugh

AWARDS
1997-1998   J. Kenneth Morris, Jr.

AWARDS
1996-1997   W. Bruce Crowley AWARDS
1995-1996   Robert C. Onorato

AWARDS
1994-1995   Roy W. Kaple

AWARDS
1993-1994

Paul E. Allen

AWARDS
1992-1993   Peter K. Dubay

AWARDS
1991-1992

 Robert N. Funderburk

rOBERT fUNDERBURK

AWARDS
1990-1991 Thomas J. Martin

AWARDS
1989-1990 Walter Leonard AWARDS
1988-1989   Joseph S. Sublette AWARDS
1987-1988   Robert W. Squatriglia

AWARDS
1986-1987   William T. Clowney AWARDS
1985-1986   John M. Allgood AWARDS
1984-1985

 David M. Michaux, III

AWARDS
1983-1984   Robert W. Selton AWARDS
1982-1983   Jerry J. Nuss AWARDS
1981-1982   James A. Warren AWARDS
© Copyright 2013-2020 by Rotary District 7770 Rotary International District 7770, Eastern South Carolina